Binanızın dayanıklılığını ve ömrünü tahin eden en büyük etken cephenizdir. Kalitesiz ve yanlış uygulanmış cephe sistemleri mevsimsel şartlara ve zamanın getirdiği yorgunluğa dayanamaz ve olması gerektiğinden çok önce yıkım ve deformasyonlar başlar.

Binanızı etkileyen bu faktör doğrudan size maddi kayıplar verdirebilir, gerekli öngörü ve önlem alınmadığı takdirde kayıplar dönüşü olmayan manevi kayıplara dönüşebilir.  Bu yüzden cephede kullanılacak malzemeler estetikten daha çok güvenliğinizi teşkil eden ürünlerdir.

Cepheler birçok kısım ve malzemeden oluşur. Öncelikle asıl önem arz eden taraf görünmeyen taraftır. Cephe sisteminizi taşıyan alüminyum veya çelik profillerdir, kullanılacak bu ürünler doğru tahin edilmeli taşıyacağı maksimum güç ve mukavemeti maksimum düzeyde tutulmalıdır. Sistemi taşıyan bu yapılar ayakta kaldıkça büyük yıkımlar ve tahribatlar yaşamanız çok olası değildir.

Bir diğer unsur görünen kısım yani cephenizi kaplayan yüzeydir. Bu alanda seçilecek ürünün taşıyıcı sisteme tutunan parça ve vidaları da kaliteli ve maksimum mukavemette olmalıdır, bu sayede cephenizde ani parça düşmeleri yaşamanız olası değildir. Ardından bu ürünler tüm hava olaylarını birebir karşılayan ve göğüsleyen kısım olduğu için bulunulan bölgeye göre en doğru şekilde maksimum ve minimum sıcaklık parametreleri gözetilerek seçilmelidir. Dış yüzeyin dayanıklı kalması hem  görüntüde deformasyonlar yaşamamanızı sağlar hem de ileri ki safhalarda içeriye su dolması, soğuk işlemesi gibi hatalar gerçekleşmediği için enerji verimliliğinde kayıp yaşanma durumu gerçekleşmez.